Mitä on elintapaohjaus?

Toiminnan keskiössä on liikunnan määrän ja laadun lisääminen, ravitsemus sekä unen lääkkeetön hoito.

Essote elintapaohjaus - Uni, ravitsemus,, liikunta

Jokaiselle asiakkaalle laaditaan oma henkilökohtainen suunnitelma ja ohjelma, jota tuetaan. Ohjaus on henkilökohtaista, prosessimaista neuvontaa ja tukea kohti parempaa ja terveellisempää elämää.

Asiakas osallistuu elintapaohjaukseen vapaaehtoisesti ja omalla vastuulla. Elintapaohjaus kestää vähintään 6kk tai 12kk, tarvittaessa pitempään.

Mitä elintapaohjaus maksaa?

Elintapaohjaus on maksutonta asiakkaalle. Elintapaohjausta voi saada jokaisessa Essoten  jäsenkunnassa.

Kenelle?

Elintapaohjaus on tarkoitettu erityisesti 0-tason liikkujille sekä diabeteksen riskitason asiakkaille. Tee diabetes riskitesti.

Liikunnan palvelutarjotin

Elintapaohjauksen tueksi asiakas saa tarvittaessa liikunnan palvelutarjottimen palvelut. Sisällöistä kerrotaan tarkemmin ensimmäisellä tapaamiskerralla. Jokaisessa Essoten jäsenkunnassa on oma liikunnan palvelutarjotin. Osa palveluista on maksuttomia ja tarjonta vaihtelee paikkakunnittain.


Elintapaohjausta alueellasi

Elintapaohjaaja Maija Laukniemi

  • Päätoiminen elintapaohjaaja, Maija Laukniemi
    maija.laukniemi@essote.fi, 040 359 8496
  • Juva Petri Laukkanen
    petri.laukkanen@essote.fi, 040 772 4355
  • Kangasniemi Henna Kleimola
    henna.kleimola@essote.fi, 040 700 4045
  • Mikkeli Jouni Haatainen (MiPä)
    jouni.haatainen@essote.fi, 044 351 6322
  • Mäntyharju Anneli Vornanen
    anneli.vornanen@essote.fi, 044 770 7271
  • Pertunmaa Tuija Törrönen
    tuija.torronen@essote.fi, 050 389 5575
  • Puumala Heini Falck
    heini.falck@essote.fi, 044 794 5531
  • Pieksämäki Timo Romo
    timo.romo@pieksamaki.fi, 044 5882465

Tutustu Elintapaohjauksen asiakastarinaan

Elintapaohjauksen asiakas Satu-Marianne Piispa kertoo omin sanoin mistä elintapaohjauksessa on oikein kyse.