Elintapaohjaaja neuvoo miesasiakasta kuntosalilla juoksumaton käytössä

Mitä on elintapaohjaus?

Elintapaohjaustoiminnan keskiössä on liikunnan määrän ja laadun lisääminen, terveellinen ravitsemus sekä unen lääkkeetön hoito.

Elintapaohjaus on tarkoitettu erityisesti 18–65-vuotiaille tyypin 2 diabeteksen riskitason asiakkaille ja kun BMI (painoindeksi) on 30 tai enemmän. Tee diabetes riskitesti ja tarkista oma painoindeksi.

Jokaiselle asiakkaalle laaditaan oma henkilökohtainen suunnitelma ja ohjelma, jota tuetaan. Ohjaus on henkilökohtaista, prosessimaista neuvontaa ja tukea kohti parempaa ja terveellisempää elämää. Elintapaohjaus kestää keskimäärin vuoden verran. Ohjaus kuitenkin räätälöidään asiakkaan lähtökohdat huomioon ottaen.

Mitä elintapaohjaus maksaa?

Elintapaohjaus on maksutonta asiakkaalle.

Miten elintapaohjaukseen pääsee?

Ota yhteyttä soittamalla tai sähköpostilla ja varaa aika tapaamiselle. Katso alueesi yhteystiedot alta. Ensimmäisellä tapaamiskerralla keskustellaan ohjauksen tarpeesta, kestosta ja sovitaan etenemistavasta.


Elintapaohjaus Mikkelin Omatorilla

Työikäisten yksilöohjaus

Elintapaohjaaja
Mirjami Kutvonen
040 359 7972
mirjami.kutvonen@essote.fi

Elintapaohjauksen koordinaattori
Maija Laukniemi
040 359 8496
maija.laukniemi@essote.fi

Seniori-ikäisten elintapaohjausryhmät

Geronomi, elintapaohjaaja
Päivi Meskanen
050 311 7138
paivi.meskanen@essote.fi

Hyvinvoinnin Omatori
Porrassalmenkatu 21, Mikkeli
Omatori logo


Elintapaohjausta alueellasi

Tarjonta vaihtelee paikkakunnittain

  • JUVA Petri Laukkanen
    petri.laukkanen@essote.fi, 040 772 4355
  • MÄNTYHARJU Anneli Vornanen
    anneli.vornanen@essote.fi, 044 770 7271
  • PERTUNMAA Tuija Törrönen
    tuija.torronen@essote.fi, 050 389 5575
  • PUUMALA Heini Falck
    heini.falck@essote.fi, 044 794 5531
  • PIEKSÄMÄKI Timo Romo
    timo.romo@pieksamaki.fi, 044 588 2465

Liitteet

» Elintapaohjauksen asiakkaanpolku Essotessa 11/2019