Mitä on elintapaohjaus?

Toiminnan keskiössä on liikunnan määrän ja laadun lisääminen, ravitsemus sekä unen lääkkeetön hoito.

Essote elintapaohjaus - Uni, ravitsemus,, liikunta

Jokaiselle asiakkaalle laaditaan oma henkilökohtainen suunnitelma ja ohjelma, jota tuetaan. Ohjaus on henkilökohtaista, prosessimaista neuvontaa ja tukea kohti parempaa ja terveellisempää elämää.

Huom!
Essoten elintapaohjaus ei ole PT-toimintaa (Personal trainer). Jos asiakas haluaa hyvin henkilökohtaista, tarkkaa seurantaa ja liikunnallista ohjaamista viikoittain tai useamman kerran viikossa, suosittelemme tutustumaan alueen kuntosalien PT-tarjontaan.

Asiakas osallistuu elintapaohjaukseen vapaaehtoisesti ja omalla vastuulla. Elintapaohjaus kestää vähintään 6 kk tai 12 kk, tarvittaessa pitempään.

Mitä elintapaohjaus maksaa?

Elintapaohjaus on maksutonta asiakkaalle. Elintapaohjausta voi saada jokaisessa Essoten  jäsenkunnassa.

Kenelle?

Elintapaohjaus on tarkoitettu erityisesti 18–65-vuotiaille tyypin 2 diabeteksen riskitason asiakkaille ja kun BMI (painoindeksi) on 30 tai enemmän. Tee diabetes riskitesti ja tarkista oma painoindeksi.

Liikunnan palvelutarjotin

Elintapaohjauksen tueksi asiakas saa tarvittaessa liikunnan palvelutarjottimen palvelut. Sisällöistä kerrotaan tarkemmin ensimmäisellä tapaamiskerralla. Jokaisessa Essoten jäsenkunnassa on oma liikunnan palvelutarjotin. Osa palveluista on maksuttomia ja tarjonta vaihtelee paikkakunnittain.


Elintapaohjausta alueellasi

  • Essoten henkilöstön ryhmäelintapaohjaus, Perttu Noponen
    perttu.noponen@essote.fi, 040 359 9438
  • Juva Petri Laukkanen
    petri.laukkanen@essote.fi, 040 772 4355
  • Kangasniemi Aino Vartiala
    aino.vartiala@essote.fi, 040 678 3004
  • Mäntyharju Anneli Vornanen
    anneli.vornanen@essote.fi, 044 770 7271
  • Pertunmaa Tuija Törrönen
    tuija.torronen@essote.fi, 050 389 5575
  • Puumala Heini Falck
    heini.falck@essote.fi, 044 794 5531
  • Pieksämäki Timo Romo
    timo.romo@pieksamaki.fi, 044 5882465

Liitteet

» Elintapaohjauksen asiakkaanpolku Essotessa 11/2019